חולית

Dune

brother34 כתב/ה:

המשחק Dune מבוסס על ספר המדע-הבדיוני המפורסם של פרנק הרברט - "חולית". בקיצור נמרץ, מדובר בסיפור המתרחש בעתיד הרחוק מאוד. בני האדם מפוזרים על פני היקום, תחת שלטון האימפריה של הקיסר שאדאם הרביעי. והאימפריה הזו מתקיימת לא מעט בזכות תבלין בודד, מלנג שמו, המאפשר לנווטי גילדת החלל "לקפוץ" עם החלליות לכל מקום ביקום וכך להבטיח את הקשר בין כוכבים מרוחקים אלפי שנות אור. אבל עוד פרט אחד קטן: התבלין הזה נמצא על פני כוכב אחד בלבד: אראקיס, או בכינויו הידוע יותר, "חולית".

פול אטריידיס הוא הדמות שתגלמו במהלך המשחק. הוא בנם של לטו וג'סיקה, הדוכס והדוכסית של בית אטריידיס. הדוכסות קיבלה מהקיסר את הזכיון לכרות את התבלין, אולם עדיין יש לכם מתחרים על פני הכוכב - בית הארקונן, התוקפניים וחסרי הרחמים. הם ינסו להפיל אתכם בשתי שיטות עיקריות: תפיסת שטחים עשירים במלנג, וכן במלחמה (ובעוד כמה דרכים נבזיות, אבל זה כבר ספוילר). פול הוא המבצע של כל הפעילות לבית אטריידיס, והוא נעזר במומחי הבית ללחימה ולכרייה. מכיון שאין מספיק צבא על אדמת אראקיס, כל אחד מהבתים מגייס לשורותיו את ה"פְרֵמֵנִים" (דַרַרִים בתרגומו של עמנואל לוטם), שהם תושבי הכוכב כבר אלפי שנים. הפרמנים המתגוררים במדבר במערות סודיות הם יצורים מסתוריים למדי. הם מדברים על איזשהו משיח שיבוא ועל צל של עכבר על הירח, והעיניים שלהם כחולות מרוב שימוש בסם, אהה, סליחה, תבלין (אהמ),אבל בשורה התחתונה הם יכולים למלא שלושה תפקידים חשובים בהצלחה - כרית התבלין, לוחמה ואקולוגיה. מטרת המשחק היא כמובן לנצח את בית הארקונן ולשלוט בכוכב ובתבלין, אבל "על הדרך" גם להפוך למושיעם של הפרמנים ולהפיכתו של הכוכב ממדבר לגן עדן.

המשחק, שהעלילה משחקת בו תפקיד זעיר, מתנהל במעין מוד של אסטרטגיה/ניהול זמן אמת, אבל לא ממש אמת. יש מחזור יום ולילה, וכל דבר לוקח זמן - טיסות ממקום למקום, התמחות של הפרמנים במקצועות השונים, מלחמות - אבל לא רואים ממש מול העיניים את ההתקדמות ואין שום פעולה שצריכה להעשות בהחלטה של אותו רגע. פול מתנייד באמצעות מטוס קל, והוא מבקר את הפרמנים במערותיהם כדי לתת את הפקודות בעצמו. עם התקדמות המשחק, הוא מפתח יכולות טלפתיות ע"י שימוש בתבלין ובהדרכת אמו, החברה במסדר נשים רב עוצמה, והוא יכול לשדר את הפקודות מבלי להגיע לכל מקום, ברדיוס הולך וגדל, עד ליכולת תקשורת המכסה את כל הכוכב - מה שחוסך לו כמעט את כל הטיסות המתישות, ואת הזמן שנדרש לכך. בשונה ממשחקי אסטרטגיה רבים, אין אפשרות לייצר או לרכוש יחידות, מתקנים או לוחמים, והדרך היחידה להגדיל את השליטה בכוכב היא ע"י מציאת מגורי פרמנים נוספים, גיוסם, וסיפוח הציוד המפוזר באזור. יוצא מן הכלל אחד הוא המבריחים הבודדים הפזורים בכפרים, שמסכימים למכור נשק או ציוד כריה בעד תבלין.

בכל כמה ימים מגיעה דרישה מהקיסר לכמות גדלה והולכת של התבלין, מה שמצריך גיוס של עובדים נוספים וציודם במכונות כריה ובמטוסים להגנה מפני תולעי החול הענקיות. אולם במהרה תגלו שהמקום צר לכם, ותצטרכו להפנות חלק מהפרמנים המגויסים לאימוני קרב, דבר שהם בדרך כלל ישושו לעשות מכיון שפול מתגלה כמנהיג כריזמטי, ואת הארקונן הם שונאים. ישנה גם אפשרות להפנות אותם להפרחת הקרקע, מה שגורם להפסקת הצמיחה של התבלין ומכאן - לדחיקת רגליהם של הארקונן (אם זה נשמע לכם כמו יריה ברגל, תצטרכו לקרוא את הספר בשביל לברר את העניין).

המשחק נראה טוב, ומעביר את תפאורת הספר בצורה מוצלחת למדי. הגרפיקה יפה, כשכל דמות אפילו מקבלת תצלום תקריב במהלך הדיאלוגים. הממשק יכול להיות קצת מייגע בהתחלה, אבל אפשר להסתדר איתו. המשחק לא קשה במיוחד - אפשר למות אם הולכים לבד במדבר, ושחקנים מתחילים ודאי יעשו כמה טעויות באסטרטגיה - אבל בגדול, המחשב לא תוקפני במיוחד ויש זמן ויכולת הן לכרות מספיק תבלין והן לאמן חיילים. מכיון שכך, קיים סיכוי שתנסו לשחק במשחק שוב כשאתם מגבילים את עצמכם במספר החיילים או בטווח הזמן בו תצליחו לסיים את המשחק (בנצחון, כמובן.)

בשורה התחתונה, המשחק מעניין, יפה ומומלץ לא רק לחובבי מדע בדיוני ותבלינים, ובתוספת הדיבוב והגרפיקה הוא אפילו מרשים עשרים שנה אחרי שיצא.


הורדה:
ההורדה הראשית אינה זמינה כעת.
עם זאת, ניתן להוריד את המשחק מכאן (באדיבות Bobbin).

הערת DOSBox:
בעת הרכבת הצלמית ב-DOSBox ע"י שימוש בפקודת imgmount, חשוב להשתמש רק במפסק "t iso-" וללא מפסק "fs iso-", הגורם למשחק לדלג על הפתיחה.

למידע נוסף על המשחק ולשאלות ספציפיות בנוגע אליו, אנא פנו לשרשור בפורום.

זהו משחק מתוך "קטגוריית שיתוף הקבצים" של "מסע אל העבר" (מה זה אומר?). קטגוריית שיתוף הקבצים כוללת משחקים אשר הועלו על ידי חברי הקהילה. הדפים שמכילים את המידע ואת פרטי ההורדה אודות המשחקים של קטגוריה זו לקוחים למעשה מתוך הודעות שונות בפורום "מסע אל העבר", ולכן הם אינם בעלי סגנון אחיד או תבנית אחידה. בנוסף, בניגוד למשחקים בקטגוריות אחרות, חלק מהמשחקים בקטגוריה זו מאוחסנים על גבי שרתים חינמיים, ולכן אין האתר אחראי לזמינותם או לתוכנם.
על מנת לקבל סיוע בהורדת / בהפעלת המשחקים, יש לפנות לשרשור המתאים כפי שמצויין בסוף כל דף.

(-) BluePrint

  מסע אל העבר
תפריט