אמ.די.קיי

MDK

brother34 כתב/ה:

קודם כל ולפני הכל: שחקו במשחק הזה. פשוט תורידו אותו ושחקו בו. כי אני אמרתי!
עכשיו באמת. MDK ניחן במעלות רבות שהופכות אותו למשחק שאולי לא יטען לכתר המשחק הכי-הכי, אך בהחלט יעניקו לו תואר "מאוד מאוד כדאי לשחק בו".

נתחיל מאבא-אמא: החברה שיצרה את MDK, היא Shiney Entertainment, פיתחה גם את Earthworm Jim (ואם זה לא אומר לכם כלום, אל תגידו את זה בקול), ומייסד החברה אחראי לעוד מספר להיטים בעולם משחקי המחשב (Aladdin, Cool Spot ועוד). אז כבר בסיס טוב יש.

בהתאם למסורת EWJ, (שפרצופו אפילו צץ במהלך משחק פה ושם), גם כאן המשחק לא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות, ומצטיין בהומור יוצא מגדר הרגיל. אפילו השם MDK, לדוגמה, מעולם לא הוסבר רשמית ע"י אף אחד וניתנו לו פירושים שונים ומשונים: החל מ-"Murder, Death, Kill" (שהוא הפירוש המקובל) ועד ל-"Mother Day's Kisses".

הסיפור גם הוא מוצלח: חייזרים מתקיפים את כדור הארץ. מה רע? הגיבור, קורט, הוא השרת [Janitor] של המדען המטורף ד"ר הוקינס שחי בחללית שסובבת את העולם. מצוין. ויש גם כלב רובוטי בעל שש גפיים שיודע לטוס. נפלא!
אז הדוקטור שולח את קורט בנפילה חופשית אל האטמוספרה כדי שינחת על כלי הרכב העצומים שיש לחייזרים, יחסל את כל מי שנמצא שם ויציל את העולם!
קצר ולעניין.

קורט ידידנו לא יוצא למשימה ערום. הוא כמעט ערום. קורט לובש לגופו מעין חליפה צמודה - די מביישת, לדעתי - אך מצוידת כראוי. בגבו מקופל מצנח עתידני מינימליסטי שעוזר לו לרחף מעל תהומות ולקפוץ למרחקים גדולים תוך כדי שהוא יורה לכל עבר.
איך הוא יורה? אהא, זו עוד הפתעה בשרוול של החליפה. מילולית. ביד ימין מובנית בחליפה מכונת יריה קטלנית, שלמרבה השמחה היא בלתי מוגבלת בתחמושת. ואם החייזרים רחוקים מדי? או שהם סתם עומדים ומעשנים ומהווים ברווזים מצויינים? בקסדה האוירודינמית מובנה גם זום צלפים שיגרום לטלסקופ לקנא, ואיתו תוכלו לבצע Head Shots מדהימות.
נוסף על מסכים קטנים שמראים את דרכו של הקליע, ישנו גם מחוון שמראה את סוג הקליע שבו ישתמש קורט בהתאם לצרכים: קליע מתביית, רימון מתביית, פגז מרגמה, ואפילו סיוע אווירי ממקס הכלב המפציץ. קליעים אלו, כמובן, לא בלתי מוגבלים, אלא בונוסים שתאספו במהלך השלבים.

המשחק הוא ירי בגוף שלישי, והוא בנוי בצורה כזו: כלי הרכב העצומים שהזכרנו קודם הינם כלי משחית מפלצתיים, המשטחים כל הנקרה בדרכם ומשמידים את האוכלוסייה האנושית (הסלוגן של המשחק היה: On a Good Day, 2.5 Billion People will Die). בהתאם לרוח הליצנות במשחק, הם דוהרים לעבר עיירות קטנות בסקוטלנד וכדומה (ולא למשל ניו יורק, לונדון ומוסקבה, כמו שהיינו מצפים ממשחק "מכובד" יותר).

בתחילת כל משימה קורט נזרק מהחלל לעבר כלי רכב כזה. במהלך הצניחה/נפילה עליו לחמוק מקרן רדאר ולנסות לתפוס תוספות תחמושת המוצנחות לצידו. אם יתגלה ע"י הרדאר ישלחו אליו טילים מונחים, אז כדאי לשים לב.
לאחר הצניחה מתחיל כל שלב. השלב הראשון, למעשה, הוא מעין מדריך Tutorial למשחק, ותוכלו כך להכיר את המשחק, השליטה והסביבה. כל שלב מעוצב בצורה שונה (אם כי תמיד במעין עיצוב סייברפאנק נהדר) ושורץ חייזרים רובוטיים משעשעים למדי. הם רצים כאחוזי אמוק כשפצצה מעל ראשיהם, הם מעשנים, ממלמלים הברות מוזרות, קופצים ומדלגים כמו פינגווינים חולי ירח. הם לא קשים במיוחד, בדרך כלל, ויתרונם הוא רק במספרם. ברגע שתשלטו על מקשי התזוזה + הקפיצה עם ריחוף, ותדעו לרקד תוך כדי ירי, תסתדרו בלי בעיות.

הסביבה מורכבת מפלטפורמות, מסדרונות ואולמות ענקיים, ותצטרכו לרוץ הרבה, לקפוץ רחוק ולפוצץ את הצורה לכולם וגם לכמה דלתות עקשניות.
השלבים לעיתים הזויים וכמעט תמיד מכילים מקומות ממש מצחיקים - מגלשות ענקיות, מטווח על דמויות אנושיות (אולי מפתחי המשחק?) ועוד.
בחלק מהמקומות אפילו תשתמשו בכלים שונים כמו מטוס קטן או סקייטבורד מרחף מגניב (סטייל ANARKI או מרטי מק'פליי).
ההומור גם לא נפקד מארסנל הנשקים והבונוסים : בלון קטן בצורת קורט שקשור לגלגלים חורקים יגרום לכל האויבים לירות עליו במחשבה שהוא קורט, "הפצצה הכי מסקרנת בעולם" תמשוך אליה את החייזרים המרותקים עד ש...קאבום!!!, ותוספי החיים שיפוזרו לאורך הדרך נראים כמו סוכריות או שהם בורחים מפניכם תוך צווחות פחד.
אך אל תתמהמהו. כל שלב מוקצב בזמן המסמן את התקדמות החייזרים לעבר העיירה המסכנה, ועליכם להגיע אל הבוס הסופי לפני שהוא נגמר.

הרבה פעמים תתקלו במיני חידות בדרך, שיצריכו פתרון יצירתי כדי להתקדם. למשל, לירות פגז מרגמה אל חור מסוים כדי לפתוח דלת, או להזיז מלגזה באמצעות ירי עד להגעה אל מיקום שיאפשר לכם לטפס עליה ולקפוץ גבוה יותר.
בסיום המשימה, לאחר חיסול הבוס המוטרף (גמד קטן עם ראש בולבוסי, או שמנדריק פוזל עם חללית) וכלי הרכב העצום שלו, תשוגרו חזרה מעלה אל החללית למנוחה קצרה וחיוך מחריד שיבזיק אליכם הדוקטור המרוצה, עד לצלילה הבאה.

בסיכומו של דבר, אני ממליץ על המשחק מכמה סיבות:

  • הוא קל. השליטה במקשים זורמת, יש מספיק זמן לכל מסך, הבוסים חביבים+ והמשחק דואג לצייד אתכם יפה לפני המפגש איתם.
  • הוא קצר. ממש קצר. (אני יודע שלפעמים זה חסרון, אבל למשחק הזה לדעתי זה מתאים).
  • הוא יפה. באמת יפה, גרפיקה יפה ושלבים מעוצבים בצורה מקורית ומטורפת.
  • והוא מצחיק, לאורך כל הדרך.

כדאי לכם להציל את העולם - זה ממש מהנה.תצלומי מסך:
הורדה
לחצו כאן כדי להוריד את המשחק.

הוראות הפעלה
ניתן לשחק במשחק באמצעות הפעלה ב-DOS, ובאמצעות הפעלה בחלונות.
נספק הוראות מפורטות להפעלה ב-DOS מכיוון שדרך זו תעבוד בכל מערכת הפעלה.

הפעלה באמצעות DOS (דרך DOSBox)
התקנה
1. הרכיבו את קובץ התמונה שחולץ מההורדה, MDK.iso, ככונן תקליטורים D ב-DOSBox: גררו את הקובץ אל קובץ ההפעלה של DOSBox (או עשו זאת ידנית אם אתם יודעים כיצד).
2. הרכיבו תיקייה כלשהי שתכיל את תיקיית ההתקנה של המשחק, ככונן קשיח C (אם גררתם את הקובץ, פעולה זו בוצעה כבר).
3. פתחו ב-DOSBox את התקליטור והפעילו את קובץ ההתקנה INSTALL.EXE: הקלידו את הפקודות הבאות -
d:
install.exe
4. השלימו את תכנית ההתקנה (לחצו על דגל השפה הרצויה, ועל המילה Install).
5. בסיום תכנית ההתקנה וחזרה למסך ה-DOS הפעילו את המשחק פעם ראשונה על ידי הכנסת הפקודה mdk.
6. תתבקשו לבחור בכרטיס קול. לחצו על Auto Detect All, ולאחר מכן על Done. שוב Done, וצאו ממסך האפשרויות על ידי Quite למסך הראשי.
הפעלה חוזרת
1. חזרו על פעולות 1 ו-2 בתהליך ההתקנה.
2. נווטו אל תיקיית ההתקנה של המשחק והפעילו אותו על ידי הפקודות:
cd shiny
cd mdk
mdk

  • בכדי לשמור באמצע המשחק (ע"י לחיצה על F2), השתמשו בטלאי הזה (החליפו אותו עם הקובץ MDK.EXE בתיקיית ההתקנה של המשחק).


הפעלה באמצעות חלונות
הפעלה זו דורשת את הרכבת קובץ התמונה שחולץ מההורדה, MDK.iso, ככונן תקליטורים וירטואלי (ראו מדריך לטיפול בקבצי תמונה לסיוע נוסף). הפעילו את הקובץ SETUP.EXE בתקליטור המדומה, או המשיכו בהתקנה האוטומטית, והתקינו את המשחק. בתיקיית ההתקנה של המשחק, הפעילו את הקובץ MDK95.EXE.
  • בכדי לשמור באמצע המשחק (ע"י לחיצה על F2), השתמשו בטלאי הזה (החליפו אותו עם הקובץ MDK95.EXE בתיקיית ההתקנה של המשחק).

למידע נוסף על המשחק ולשאלות ספציפיות בנוגע אליו, אנא פנו לשרשור בפורום.

זהו משחק מתוך "קטגוריית שיתוף הקבצים" של "מסע אל העבר" (מה זה אומר?). קטגוריית שיתוף הקבצים כוללת משחקים אשר הועלו על ידי חברי הקהילה. הדפים שמכילים את המידע ואת פרטי ההורדה אודות המשחקים של קטגוריה זו לקוחים למעשה מתוך הודעות שונות בפורום "מסע אל העבר", ולכן הם אינם בעלי סגנון אחיד או תבנית אחידה. בנוסף, בניגוד למשחקים בקטגוריות אחרות, חלק מהמשחקים בקטגוריה זו מאוחסנים על גבי שרתים חינמיים, ולכן אין האתר אחראי לזמינותם או לתוכנם.
על מנת לקבל סיוע בהורדת / בהפעלת המשחקים, יש לפנות לשרשור המתאים כפי שמצויין בסוף כל דף.

(-) raztk

  מסע אל העבר
תפריט