Aladdin

איך מפעילים את המשחק?

ש: המשחק מסרב לעלות! איך מפעילים אותו?

ת: האפשרות המומלצת ביותר היא להפעיל את המשחק באמצעות תכנת העזר DOSBox.

אפשרות נוספת היא להפעיל את גרסת ה-ROM, שהיא המרה של גרסת המשחק המקורית לג'נסיס/מגה-דרייב. לשם הפעלתה יש להשתמש באמולטור מתאים לג'נסיס.
שימו לב: מדובר באותו משחק, אך יש כמה הבדלים קטנים בין גרסת ה-DOS לבין גרסת ה-ROM הזו. הגרסה הזו משוכללת ועדיפה ברב המקרים, אך מי שהתרגל לגרסת ה-DOS עשוי להעדיף אותה.

בנוסף לשתי האפשרויות המומלצת לעיל, אפשר לנסות:

(-) GZA3 + Radioactive Grandpa נוסף על ידי Gordi

איך מסדרים את הקול במשחק?

ש: מהן ההגדרות המתאימות איתן ניתן לשמוע קול במשחק?

ת: כדי לשחק עם קול יש להריץ את קובץ ה-Setup ולהגיר את כרטיס הקול. כשמשחקים עם DOSBox ההגדרות הבאות מומלצות:

Sound Blaster Pro
Play Enhanced Music? y
I/O Address: 220
IRQ Number: 7
DMA Channel: 5


ההגדרות הנ"ל מסתמכות על כך שההגדרות של ה-SBlaster בקובץ הקונפיגורציה של DOSBox לא שונו ידנית. אם כן, יש להכניס ערכים בהתאם להגדרות.

(-) C-Man נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1, הודעה 2, הודעה 3

מהם המקשים של המשחק?

ת: ניתן להשתמש במקשים הבאים במהלך המשחק:

  • תזוזה ימינה ושמאלה: מקשי החצים המתאימים.
  • הסתכלות מעלה: חץ "למעלה".
  • כריעה: חץ "למטה".
  • מכת חרב: Ctrl.
  • זריקת תפוח: Alt.
  • קפיצה: רווח.

ניתן לשנות את המקשים באמצעות בחירה באפשרות Redefine Keys בתפריט ה-Options.

(-) Gordi נוסף על ידי Gordi

עבור מה משמשים היהלומים?

ש: במהלך המשחק ניתן לאסוף אבנים-טובות אדומות (gems). עבור מה הן משמשות?

ת: ישנו רוכל שמופיע לעיתים במשחק. ניתן לקנות ממנו חיים נוספים (במחיר 5 אבנים) או "משאלה" נוספת (במחיר 10). בכדי לבצע רכישה מהרוכל, יש לעמוד מול החפץ שבו רוצים. בגרסת ה-DOS, רכישה מתבצעת באמצעות מקש הקפיצה ("רווח" בברירת מחדל). בגרסת ה-ROM, באמצעות המקש "למעלה".

(-) astralc + Radioactive Grandpa + איתן נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1, הודעה 2

מה זה ה-WISH שניתן לרכוש מהרוכל?

ש: הרוכל שמופיע מדי פעם במשחק מציע חיים, ומגילת קלף שכתוב עליה "WISH" (משאלה). מה זה?

ת: המגילה הזו היא מה שמכונה לפעמים במשחקים "continue", כלומר אפשרות להמשיך לשחק במשחק גם אחרי שנגמרו כל החיים, מתחילת אותו השלב שבו נפסלו בפעם האחרונה.

כאן ההמשך הוא מתחילת השלב, ולא מנקודת השמירה האחרונה (Save Point, הכד בצורת ג'יני שמסתובב כשמפעילים אותו), וממשיכים עם מספר החיים שאיתם התחיל המשחק, כלומר 3 ברמת קושי הקלה, 2 בבינונית, ו-1 בקשה.

WISH, בניגוד לחיים ("פסילות"), אפשר להשיג רק באמצעות הרוכל ולא לאסוף אותן אחרת, והמשחק מתחיל בלעדיהן, ואף פעם לא מוצג בכמה מהן השחקן מחזיק (צריך לזכור), אך הוא יכול לקנות ולהחזיק בזמן נתון ביותר מאחת (גם ביותר מתשע).

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי R.G

[וידאו] שלב הבונוס הראשון - Abu in Agrabah

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי Gordi

שלב 3 - איך לוקחים את הפסילה בתחילת השלב מעל התורן?

ש: בשלב השלישי יש פסילה באזור תחילת השלב, מעל התורן הראשון, היכן שלוקחים את החליל הראשון בשלב. היא נמצאת כל-כך גבוה מעליו שלא רואים אותה גם כשמסתכלים מעלה, אבל ניתן להבחין בה בהמשך השלב.

תמונת הפסילה

איך לוקחים אותה?

ת: התשובה הקצרה והמצערת מאוד היא שפשוט לא ניתן לקחת אותה, בהנחה שאתם משחקים בגרסת ה-DOS (למחשב).

על מנת לקחת אותה יש לבצע מהלך שהוא בלתי אפשרי בגרסת ה-DOS, מכיוון שהוא פשוט לא קיים בה. לפרטים נוספים והסבר רקע, קראו בהודעת הסימוכין.

עם זאת, ניתן לקחת אותה באמצעות שימוש בצ'יטים, בצ'יט התנועה החופשית ("Toggle Move", המקש M).

בגרסת ה-SEGA Genesis המקורית, לוקחים את הפסילה ע"י נפילה (ללא קפיצה!) מהפלטפורמה שמעל התורן (שמעליה נמצא החליל) אל התורן, תוך החזקת מקש הקפיצה לחוץ. התורן יקפיץ אתכם לגובה אדיר ותוכלו לאסוף את הפסילה.

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי R.Gסימוכין: הודעה 1

האם יש שלב בונוס שלישי?

ש: ידוע שיש שלב בונוס אחרי השלב הראשון (Abu in Agrabah), ושלב בונוס אחרי השלב החמישי (Abu in the Cave).

האם יש שלבי בונוס נוספים?

ת: תיאורטית, קיים שלב בונוס שלישי אחרי השלב השלישי. אבל הוא לא קיים בגרסת ה-PC, מכיוון שלא ניתן לקחת אותו בצורה לגיטימית. לפרטים נוספים והסבר רקע קראו בהודעת הסימוכין.

שלב הבונוס השלישי אחרי השלב השלישי קיים בגרסה המקורית של המשחק ל-SEGA Genesis ("מגה-דרייב").
הוא נמצא בפינה העליונה והימנית ביותר, בחבל הכביסה הראשון בשלב השלישי.

תמונת אזור בו נלקח הבונוס
יש ליפול (ללא קפיצה!) על התורן מן הפלטפורמה שמעליו תוך החזקת מקש הקפיצה לחוץ. זה יקפיץ אתכם לגובה אדיר, ותוכלו לקחת את הבונוס.
תמונה של ביצוע הקפיצה

שלב הבונוס עצמו זהה לשלב הבונוס שאחרי השלב הראשון, אז לשחקני ה-PC - לא מדובר בהפסד גדול...

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי R.Gסימוכין: הודעה 1

[וידאו] שלב 5 - איך עוברים את האגם אחרי הפסל?

ש: בתחילת שלב המערה (Cave of Wonders) קיים מעין אגם קטן. אין שום דרך לקפוץ מעליו או בתוכו. איך עוברים אותו?

ת: ישנו פסל אדום שמחזיק אבן אודם גדולה. צריך להשמיד אותו. זה יגרום לסלע קטן להופיע במרכז האגם. לאחר מכן, יש לקפוץ עליו וממנו במהירות לגדה השניה, לפני שישקע.

פסל אדום כזה יופיע כמה פעמים בשלב, וכל פעם שהוא יושמד, משהו בסביבה ישתנה ויאפשר איזשהו מעבר שלא היה אפשרי קודם לכן.
בגרסת ה-ROM, מכת חרב תהרוס את הפסל. בגרסת ה-DOS, לא ניתן אלא לזרוק עליו ארבעה תפוחים. במקרה שמלאי התפוחים נגמר, יופיעו ארבעה תפוחים באחת הפינות באזור.

הסרטון באדיבות yoyole123.

(-) Radioactive Grandpa + yoyole123 נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1

שלב 5 - איך מחסלים את הפסלים הנשיים?

ש: בשלב המערה (Cave of Wonders) מופיעים הרבה פסלים בדמות אשה עם ארבע ידיים. הם זורקים עליך דברים. איך מחסלים אותם?

ת: שימו לב שהפסלים מתקיפים אך ורק כשמפנים להם את הגב. כשפונים אליהם, הם דוממים וכך גם בלתי פגיעים.
הדרך לחסל אותם היא לעמוד ממש עליהם, ולפסוע עוד כחצי צעד, כך שיוצא שמפנים את הגב אל המרכז שלהם, אבל הם עדיין בטווח החרב. הם ינסו לזרוק עליכם דברים אך לא יפגעו. וכשתכו בחרב, תפגעו ותחסלו אותם (אחרי שתי פגיעות).

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי R.G

[וידאו] שלב 5 - איך עוברים את המפלצת הצהובה?

ש: בשלב המערה (Cave of Wonders), לקראת סופו, יש שד צהוב שמרחף בין 2 מעמדים. איך עוברים אותו?

ת: השד הוא מאד קשוח ולכן צריך לחסל אותו בהרבה מכות. הדרך המומלצת היא לרוץ מצד לצד עוד לפני שהוא צץ במעמד השני, וכבר להתקיף ללא הרף עם החרב כדי לפגוע בו מיד כשהוא מופיע, עוד לפני שהוא מספיק להתקיף. המעמד השמאלי הוא מעט גבוה ויש לדייק היכן לעמוד כדי לא להיפגע מממנו כשהוא מופיע, ומאידך לא לפספס אותו עם החרב. מי שלא מתורגל לזה, עדיף שלשמאל פשוט יזרוק תפוחים וזהו, ובחרב יתקיף רק לימין.

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1

שלב 6 - איך שורדים את הקפיצה אל המרבד?

ש: אני בסוף השלב, ורואה את המרבד. אני מצליח לנחות עליו אבל הסלע פוגע בי והורג אותי. איך שורדים את הקפיצה?

ת: אפשר לקפוץ באופן שבו הסלע לא יפגע בכם, זה בעיקר עניין של מזל. כנראה כדאי לקפוץ ממש ברגע האחרון וגבוה, לא להתעכב בכלל בבריחה מהסלע בתעלה לפני כן.

קחו בחשבון שלמעשה אפשר לשרוד את הפגיעה של הסלע כשהוא נופל עליכם כשאתם על המרבד, אם אתם מגיעים לנקודה עם בריאות מלאה (שזה לא קשה מדי, רב הדברים בשלב הזה הורגים מיד). במקרה כזה הסלע יוריד לכם כמעט את כל מד הבריאות אבל אתם תשארו בחיים.

טיפ: נסו להעדיף את הדרך למעלה ברב חלקי השלב, ובפיצול לקראת הסוף (בתוך התעלה) בחרו בדרך למעלה. יש סיכוי שזה נותן יתרון למהירות של השחקן בסוף.

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1

כיצד מביסים את ג'אפר?

ש: כיצד מביסים את ג'אפר?

ת: ג'אפר בדמות אנוש

ג'אפר מאוד לא פשוט בצורה הזו. הוא יירה עליכם כוכבים. הכוכבים עצמם לא גורמים נזק, אך הם ידחפו אתכם לכיוון ג'אפר, וזה מסוכן. הנגיעה בג'אפר גורמת נזק, וגם גורמת לאלאדין לקפץ מעליו בחוסר אונים, כך שהוא כל הזמן נפגע מעצם הנגיעה בג'אפר, או משתי הבמות לצידו שנגיעה בהן יוצרת נחשול אש. ג'אפר ימשיך להקפיץ את אלאדין מעליו ומעל הבמות כל עוד הוא יכול ולכן חשוב לברוח משם מהר.

כדי להביס אותו יש להיות ערני, זהיר ומהיר. כל עוד ג'אפר יורה את הכוכבים ברחו לקצה השני של האולם והתנגדו להם, עד שהם ייפסקו. ג'אפר מדי פעם יקח הפסקות, אבל קשה לצפות אותן, וגם עצמת הדחיפה של הכוכבים עלולה להפתיע מאוד, כך שחשוב מאוד להיות זהיר. נסו להישאר כמה שאפשר כשג'אפר בטווח הראיה שלכם, וכשהוא מפסיק, רוצו אליו והכו בו עם החרב כמה שאתם יכולים עד שזה נהיה מסוכן, כשהוא שוב יורה את הכוכבים. כך, עד שיחוסל.

אם הגעתם מצוידים בהרבה תפוחים (יותר משלושים, נניח), תוכלו להיעזר בהם במקום להתקרב לג'אפר לכדי מרחק נגיעה מסוכן בשימוש בחרב. אך אם הגעתם עם מעט, עדיף לחסוך אותם לצורה הבאה.

ג'אפר בדמות נחש

בצורה הבאה (בערך אחרי 10 פגיעות בדמות אנוש בגרסת ה-DOS) יופיע מחדש ג'אפר בדמות נחש, מוקף להבות. כל שתי שניות בערך הוא יכיש את הרצפה ויצור נחשול אש שינוע לעברכם, כמו אלו שהופיעו בתחילת השלב.

הדרך להביס אותו היא בזריקת תפוחים. עמדו ליד הבמות המקיפות אותו, באופן שתהיו מאוד קרובים אליהן אבל כשתקפצו זה לא יגרום לכם לעמוד עליהן ולא תיפגעו, ופשוט היכנסו לקצב. כל פעם קפצו מעל נחשול האש, וזרקו תפוח בשיא גובה הקפיצה. אולי תוכלו גם לפגוע כשתהיו על הקרקע בין הקפיצות. שימו לב שהתפוחים לא נמעכים על הבמות במקום להגיע ולפגוע בג'אפר - זה יקרה אם הזריקה תהיה מטווח לא קרוב מספיק ולא משיא הגובה.
לאחר כ-20 פגיעות, ג'אפר יחוסל.

אם הגעתם עם מספיק תפוחים מראש, מה טוב. אם לא, אתם בבעיה. ברגע שייגמר המלאי יופיעו ארבעה תפוחים מצידו השני של ג'אפר על הבמה. הבעיה היא שכמעט בלתי אפשרי להגיע לשם מבלי להיפגע הרבה בדרך, והמאמץ הוא עבור תמורה קטנה למדי - רק ארבעה תפוחים. כך שהדרך המועדפת היא פשוט להסתער עליו עם החרב: לרוץ אליו עד לנקודה שהוא מספיק קרוב כדי להיכנס לטווח החרב, ולהתחיל להכות בו ללא הרף, עד שמישהו מכם ימות ראשון. אתם תמותו מהר. היתרון הגדול בלחימה מול ג'אפר במשחק, הוא שמד הכוח שלו (שאינו מוצג) נשאר באותו מצב גם כשאתם מתים וחוזרים מה-Save Point, כך שאם הגעתם עם מספיק חיים תוכלו למות בקרב מולו כמה פעמים ובסופו של דבר תנצחו, מבלי לעשות משהו אחר. אין הרבה תפוחים בסביבה, אבל רצוי בכל פעם לאסוף כמה שיותר כדי לדחות את השלב שבו אתם נאלצים להסתער למוות.

הערה למתקדמים: עקרונית, אפשר לקחת את ארבעת התפוחים בסיום המלאי מבלי להיפגע. הבמות שמסביב ג'אפר פועלות כמו הגחלים בשלבי השוק: הנגיעה בהן היא לא מה שגורם נזק, אלא שהיא יוצרת פרץ אש כלפי מעלה שכמעט בלתי אפשרי להתחמק ממנו. אפשרי - אם צברתם מהירות מרבית ואתם ברצף הריצה (כמו שאפשר לראות בקלות עם הגחלים בשוק). הבעיה היא שאין שום דרך לרוץ על הבמות כדי לצבור מהירות כזו - הן קטנות מדי ומסוכנות בכל שטחן. מה שאפשר לעשות הוא לרוץ במקום על הקרקע, מצד לצד, עד שצוברים מהירות בלי לאבד אותה, ומשם לקפוץ לבמה הקרובה וממנה לרחוקה. אם זה נעשה נכון, ניתן לקחת את התפוחים מבלי להיפגע. אבל זה קשה מאוד מכיוון שתוך כדי צבירת המהירות על הקרקע מוכרחים לקפוץ מעל נחשולי האש ששולח ג'אפר, ואין כמעט בכלל מרחב תמרון - הקפיצות צריכות להיות נמוכות ומדויקות כדי מצד אחד לא לנחות על במה, ומצד שני להתחמק מהנחשול. הפגיעה בו לא רק מורידה מהבריאות, אלא גם מאפסת את המהירות.
אם יש לכם טיפים נוספים אתם מוזמנים להציע לנו אותם בפורום.

(-) Radioactive Grandpa נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1
משחקים ישנים רומים ואמולטורים