Z

איך מפעילים את המשחק?

הערה: השאלות והתשובות להלן נוגעות בעיקר לגרסה הישנה של המשחק, שהייתה זמינה להורדה לפני ספטמבר 2014. אם הורדתם את הגרסה הישנה, נסו להוריד מחדש את המשחק. במידה ואתם עדיין נתקלים בבעיות עם הגרסה החדשה, נשמח לשמוע על כך בפורום ולנסות לעזור. במקביל, כדאי לנסות גם את הטיפים להלן.
מיותר לציין שמומלץ מאוד להפעיל את המשחק באמצעות DOSBox.

 

ש: המשחק נכנס למסך הראשון אך כאשר מנסים להכנס ל-New Game, הוא יוצא.

ת: ב-Setup של המשחק, יש לבטל את הקול לגמרי ולבחור במסך VGA או SVGA. כמו כן, יש לבחור באופציה "Cutscenes: off" המסמלת משחק ללא סרטים.

 

ש: בעת ההפעלה, המשחק מציג את השגיאה:

Critical file missing: mane.lbm. Please ensure CD is in drive, and door is closed.

ת: במקרה והפתרונות שהוצעו לעיל לא עובדים, מומלץ לנסות לכבות את הקול ואת המוסיקה באמצעות הרצת הקובץ Setsound.exe ולאחר מכן לראות אם המשחק עובד.

במקרה שהוא עובד, ניתן להפעיל את קובץ ההגדרות שוב ולבחור בהגדרות קול שונות (Sound blaster 16 עם A220 I7 D1 אמור לעבוד) על מנת לשמוע קולות במשחק.

 

ש: שיניתי את ההגדרות, וכעת המשחק (שעלה כשורה בעבר) כבר לא עולה ומציג הודעת שגיאה. איך חוזרים למצב המקורי?

ת: הפתרון הקל ביותר יהיה למחוק את תיקיית המשחק הנוכחית ולהוריד מחדש את המשחק. אולם, במקרה כזה, תאבדו את כל היסטוריית המשחק שלכם.
אם תרצו לשמור את היסטוריית המשחק, הורידו מחדש עותק נקי, פרסו אותו בתיקייה חדשה והעתיקו אל התיקייה הישנה רק את הקבצים הבאים (כשאתם נשאלים האם לדרוס את העותק הישן, ענו שכן):

 • Options.cfg
 • Z.bat
 • Dig.ini
 • Mdi.ini

כמו כן, מחקו את הקבצים הבאים, אם ישנם:

 • Univbe.drv
 • Uvconfig.dat

 

ש: לאחר הפריסה של המשחק, הוא מסרב לעבוד ומציג רק מסך שחור. מה עושים?

ת: תיקיית המשחק חייבת להקרא Z והיא חייבת להמצא בכונן C, כלומר, על המשחק להמצא בתיקייה c:\z.
יש להפעיל את הקובץ Z.BAT כדי להכנס למשחק, ולא אף קובץ אחר.

(-) אופיר + Og + Gordi נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1, הודעה 2

מדוע המצלמה קרובה כל כך לאדמה?

ש: כאשר מפעילים את המשחק נראה שהמצלמה התקרבה יותר מדי לאדמה, ואי אפשר לראות דבר. כיצד ניתן לתקן זאת?

ת: יש לבחור ב-SVGA באפשרויות. ניתן לבחור בכך במסך הראשון של המשחק, או לחילופין גם באמצע המשחק (בתוך שלב) ע"י לחיצה על הכפתור מימין למטה שכתוב עליו "MENU". אפשר גם ללחוץ על M בכדי להגיע אליו.

(-) Og נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1

טיפים כלליים

 • לפני הכל, Be quick or be dead - המהירות היא הדבר הכי חשוב במשחק הזה. חייבים להיות בעירנות מתמדת. אם אתם מוצאים את עצמכם לא עושים כלום אפילו לשנייה אחת (כן, ממש שנייה, לא בהגזמה) זה אומר שאתם לא משחקים נכון.
  נסו למצוא דרכים לקצר תהליכים, לדוגמה, אם אתם גוללים את המפה ע"י הזזת הסמן לקצה המפה, אתם מבזבזים כמות עצומה של זמן, הרבה יותר מהיר ללחוץ על הכפתור הימני של העכבר, להחזיק אותו לחוץ ולהזיז את הסמן.
 • שמרו וטענו הרבה - זה אמנם סוג של רמאות, אבל אם זה לא מפריע, דעו שגורם המזל במשחק הזה הוא עצום: לא פעם קורה לי ש-Grunt הוציא חייל מ-Heavy ועוד השתלט עליו אח"כ. שמרו את המשחק לפני הקרב ואם לא הוא הלך טוב, טענו את המשחק השמור ונסו שוב.
 • אם יש לכם אפשרות (ורק אם יש לכם אפשרות), דאגו שהחיילים החכמים יותר יתפסו את הרכבים החזקים יותר. לכל חייל יש אינטיליגנציה וככל שהיא גבוהה יותר כך הוא יתפקד בקרב טוב יותר. למשל ל-Sniper האינטיליגנציה הגבוהה ביותר במשחק בעוד של-Tough הנמוכה ביותר.
 • נהלו קרבות חשובים בעצמכם - אלא אם בתוך הרכב יושב Sniper או Laser, לרוב תשיגו תוצאות טובות יותר אם תנהלו את הקרב בעצמכם - כך אתם יכולים להתחמק מטילים שנורים לעברכם ולנעול את הצריח (או המקלע במקרה של הג'יפ) על המטרה עוד לפני שאתם מגיעים אליה (אל תזלזלו בנעילת הצריח, זה יכול להיות ההבדל בין חיים למוות).
 • אם יש לכם אפשרות ליצור נגמ"שים (כלומר, אם הגעתם לשלב גבוה מספיק) ויש לכם מפעל בדרגה 3 ומטה - אמרו לו לייצר נגמ"ש ולמפעל חיילים בדרגה 3 ומעלה שסמוך אליו אמרו לייצר Tough ואז הכניסו ואת ה-Tough לנגמ"ש.
  השילוב בין השניים הוא הדבר המדהים ביותר במשחק, הוא משלב את כל היתרונות של הרכב והחייל ואף לא אחד מן החסרונות. אתם מקבלים כלי רכב שיותר טוב מ-Medium וכמעט שקול ל-Heavy בזמן בנייה קצר יחסית.
  החסרון היחיד הוא שכל התהליך הזה דורש זמן ועירנות. אם אתם לא מצליחים לעשות את זה בזמן סביר, יתכן שתרצו לבנות במפעל הרכבים Light במקום ה-APC.
(-) Og נוסף על ידי Gordiסימוכין: הודעה 1
משחקים ישנים רומים ואמולטורים