מדריך לשימוש בתכנה D-Fend

הפורום הראשי של האתר. מחפשים קישור למשחק אבוד? מנסים להפעיל משחק ולא מצליחים? מצאתם קישור לא פעיל? נתקעתם במהלך משחק ואתם זקוקים לעזרה? יש לכם חידוש/הערה/הארה? זה המקום בשבילכם!

מנהלים: Gordi, Radioactive Grandpa, Octarine, Og, אופיר

סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

מדריך לשימוש בתכנה D-Fend

שליחה על ידי Radioactive Grandpa »

תמונה

מה זה D-Fend?
D-Fend הוא Frontend ל-DOSBox. נשמע כמו סינית? מיד נסביר.

DOSBox הוא כלי מאד פופולרי בתחום המשחקים הישנים, המאפשר להפעיל משחקים ישנים מעידן ה-DOS על מחשבים חדשים, בהם עשויות להיות מערכות הפעלה חדשות (Windows XP למשל) שאינן תומכות בהפעלת משחקים ישנים כל-כך.
כדי להריץ משחק באמצעות DOSBox יש לבצע הרבה הגדרות, חלקן מסובכות יותר וחלקן פחות. לא די בכך שהשימוש ב-DOSBox לא הכי נח (הרי הוא מדמה סביבה ישנה ולא מתוחכמת כמו היום), אף כל פעם שנרצה להריץ את המשחק, נאלץ להגדיר הכל מחדש.
לשם כך נכנסת לתמונה D-Fend.
D-Fend מעניקה שליטה נוחה ופשוטה בהגדרות DOSBox השונות הקיימות, בצורה דומה לכל תכנת Windows בת-ימינו. עם D-Fend ניתן להגדיר עבור כל משחק את ההגדרות הייחודיות לו בהן ירוץ באופן מושלם ב-DOSBox, וכך למעשה להריץ אותו בפעולה אחת ופשוטה, ולשכוח מ-DOSBox.

בקיצור, עם D-Fend תוכלו להריץ את DOOM 3 (משנת 2004) ואת DOOM 1 (משנת 1993) באותו אופן פשוט: דאבל-קליק על קיצור בשולחן העבודה...
תמונה

התקנת D-Fend

קודם כל, אנו מניחים מראש שתכנת DOSBox כבר קיימת ברשותכם. אם לא, תוכלו להורידה מכאן (גרסה 0.65).
את D-Fend תוכלו להוריד מהאתר הרשמי של D-Fend, או ישירות מכאן (הקובץ שוקל 1.09MB).
לאחר ההורדה התקינו את D-Fend בהפעלת הקובץ. ההתקנה מהירה ופשוטה, וכל שתידרשו הוא לבחור היכן להתקין את התכנה.
לאחר שתפעילו את D-Fend בפעם הראשנה, תתבקשו להגדיר את מיקום DOSBox במחשבכם. בחרו את התיקיה בה התקנתם את DOSBox ו-D-Fend תמצא את קובץ ההפעלה לבד.
שימו לב! D-Fend 2 דורשת גרסת DOSBox 0.62 לפחות! תיתכנה בעיות רבות אם תנסו להפעיל משחקים דרכה תוך שימוש בגרסת DOSBox ישנה יותר.
אם ברשותכם משחק הנתמך טוב יותר בגרסאות קודמות של DOSBox, אם תרצו להפעילו דרך D-Fend תאלצו להשתמש ב-D-Fend 1 (תוכלו להורידה דרך עמוד ההורדות באתר הרשמי).
D-Fend 2 תומכת באופן רשמי בגרסאות 0.62 וב-0.63. ניתן גם להשתמש ב-0.65, ולא צפויות בעיות. כמו-כן, יצאה גרסת ביטא חדשה ל-D-Fend המאפשרת שימוש באפשרויות החדשות של DOSBox 0.65. תוכלו להורידה דרך עמוד ההורדות באתר הרשמי.

הפעלת D-Fend
כדי להפעיל משחק ב-D-Fend, הפעולה שצריך לבצע נקראת ליצור לו פרופיל.
הפרופיל שאנחנו יוצרים למעשה שומר לנו את כל ההגדרות להפעלת המשחק, ויותר מזה. הפרופיל שאנחנו יוצרים הוא המשחק שלנו ב-D-Fend.

לאחר שהגדרנו את המיקום של DOSBox, הדבר הבא שכדאי יהיה לנו לעשות הוא לבחון את הגדרות ברירת המחדל של D-Fend.
אם אין לנו סבלנות, או שאנחנו לא רוצים לנסות להתעסק בינתיים עם הגדרות מסובכות, דלגו לכותרת "יצירת פרופיל".
בשורת התפריטים לחצו על Extra ובחרו ב-Configure Defaults (תוכלו גם ללחוץ על הסמל עם התיקייה הצהובה וה-V, או לחיצה על F5).
תמונה
כאן ניתן לשנות את מיקום ה-DOSBox שלנו אותו הגדרנו בפעם הראשונה (כך גם בעתיד ניתן יהיה להתנסות בהבדלים בין גרסאות DOSBox השונות והשפעתן על ביצועי המשחק).
מתחת תוכלו להגדיר את מיקום התיקייה של משחקי ה-DOS שלכם. מומלץ שתצרו לכם תיקייה שבתוכה תפתחו תיקיות לכל משחקי ה-DOS שלכם. זה יהיה נח כאשר תגדירו משחקים, במקום להתחיל למצוא את המיקום שלהם כבר תוצג תיקיית המשחקים שהגדרתם.

בסימניות הבאות, נוכל להגדיר הגדרות שאינן קשורות ל-D-Fend, אלא להגדרות המשחקים ב-DOSBox. ההגדרות שנקבע כאן תהינה אלו שתבחרנה מראש כשניצור פרופיל חדש.
נתחיל ב-General.
תמונה
האפשרות הראשונה היא לסגור את DOSBox כשיוצאים מהמשחק. אפשרות זו מומלצת, אבל במקרה שהמשחק לא עולה, כדאי לבטל אותה כדי שנוכל לראות איזו הודעת שגיאה DOSBox מציג לנו, על-מנת שנבין מדוע המשחק נכשל.
האפשרות השניה, Start Fullscreen, מריצה את המשחקים במסך מלא. כשהאפשרות הזו מבוטלת, המשחק ירוץ בחלון.
השלישית - Auto Lock Mouse. במקרה שאנחנו משחקים בחלון, נוכל עדיין להשתמש בסמן העכבר מחוצה לו, בסביבת חלונות. אפשרות זו נועלת את סמן העכבר בחלון המשחק (כשנקליק עליו). את הנעילה ניתן לשחרר באמצעות Ctrl+F10, וכך גם לנעול את סמן העכבר במקרה שהאפשרות לא מאופשרת. אפשרות זו מומלצת בכל משחק הדורש שימוש בעכבר.
בשאר האפשרויות לא נדון במדריך זה, מכוון שהן מתקדמות. תוכלו להתנסות בהן בשימוש עם הגדרות הפרופילים שתצרו.
נעזוב כרגע את הסימניות הנוספות.

יצירת פרופיל
לחלק החשוב באמת. איך יוצרים פרופיל ומפעילים משחקים?
D-Fend נותנת לך כלי מאד נח ליצור פרופיל במהירות, אשף יצירת הפרופיל - ה-Profile Wizard. לחץ על הסמל עם כובע הקוסם הכחול, או על Profile בשורת התפריטים, ו-Add with Wizard.
תמונה
ברוך הבא לאשף יצירת הפרופיל. כלי זה מאפשר ליצור פרופיל בשלבים מודרכים, וגם במהירות.
ב-Profile Name הכניסו את שם המשחק.
אחר-כך ב-Game EXE בחרו בקובץ ההפעלה של המשחק. היכנסו לתיקיית המשחק, ובחרו בקובץ. קבצי ההפעלה בדרך כלל נושאים את שם המשחק או שם-קיצור בתוספת exe או bat. כמו-כן יתכן והשם יהיה start, או go. אם אין אף קובץ מתאים, בדקו מבין הקבצים הקיימים את אלו שנראים לכם הכי סבירים.
ב-Setup EXE ניתן לבחור בתכנית ההתקנה של המשחק. לא לכל משחק יש תכנית, ואפשרות זו אינה נדרשת כדי ליצור פרופיל. אך אם תבחרו בקובץ, תוכלו להריצו בקלות דרך D-Fend.

במסך הבא של האשף תוכלו להגדיר Cycles. אם אינכם מכירים את המונח מ-DOSBox או שאינכם יודעים איזו כמות נדרשת כדי להריץ את המשחק, נסביר אחר-כך כיצד תוכלו לכוון ולקבוע בדיוק כמה Cycles יוגדרו בהרצת המשחק, ב"בעיות מהירות".
כבר משלב זה תוכלו כבר ללחוץ על הכפתור השמאלי למטה "Accept all defaults", ולסיים את יצירת הפרופיל. כמו-כן, תוכלו להמשיך הלאה עם ההגדרות השונות, ולשנות מה שאתם יודעים שצריך, ולהיעזר בהערות בצד. אם אינכם יודעים, אין דבר, פשוט המשיכו הלאה.
ברכות! הפרופיל נוצר ותוכלו להריץ את המשחק ללא התעסקות נוספת. הפרופיל החדש יופיע בחלון התכנה D-Fend.
את המשחק נריץ על-ידי לחיצה כפולה על סמל הפרופיל שלו, או עם בחירת הפרופיל ולחיצה על הסמל עם המשולש הירוק בסרגל הסמלים (או דרך התפריט Run).

תוכלו תמיד לשוב ולערוך את ההגדרות הבלעדיות של הפרופיל (ועוד רבות שאינן מופיעות באשף יצירת הפרופיל) עם לחיצה ימנית עם העכבר על הסמל שלו, ובחירה ב-Edit Profile.

בעיות עם הרצת המשחקים
- בעיות מהירות
נריץ את המשחק בחלון ולא במסך מלא (עם Alt+Enter נוכל להחליף תצוגה).
מכוון ש-DOSBox מדמה סביבה ישנה ובמחשבים של ימינו יש הרבה יותר כח, עשוי להיווצר חוסר תאימות בין הכח שישקיע DOSBox בהרצת המשחק ובין הכמות אותה המשחק יצטרך כדי לרוץ במהירות הרצויה.
הפרמטר הזה נקרא Cycles, וניתן לשלוט בו באמצעות Ctrl+F12 (מגביר את הכמות), ו-Ctrl+11 (מפחית את הכמות).
תמונה
למעלה בשורת הכותרת של החלון של DOSBox, תוכלו לראות את כמות ה-cycles ש-DOSBox מדמה כרגע. השתמשו ב-Ctrl+12 ו-Ctrl+11 כדי לכוון את המצב לאידיאלי בו המשחק רץ במהירות המתאימה. מצאתם? זכרו את המספר הזה, צאו מהמשחק, והיכנסו למצב עריכת הפרופיל (Edit Profile בלחיצה עליו).
תמונה
בעורך הפרופיל בחרו בסימניה Enviroment, ובחרו בכמות ה-cycles בה המשחק רץ בצורה הטובה ביותר.

- בעיות קול
אם המשחק מכיל תכנית Setup, זה הזמן להשתמש בה. הרץ את התכנית (אם בחרת במיקום Setup EXE, לחץ על המשולש האדום עם מפתח הברגים בשורת האייקונים) ובחר בכרטיס קול (הנפוץ הוא Sound Blaster). כמו-כן וודא שהגדרות הפרופיל בסימניה Sound תואמות לאלו שהוגדרו ב-Setup.

- המשחק לא עולה כלל
קודם כל, על מנת לפתור בעיות כאלו ואחרות יש כבר להכיר את השימוש הבסיסי ב-DOSBox (ללא השימוש ב-D-Fend).
הצעד הראשון המומלץ הוא לבטל את האפשרות Close DOSBox after game exit דרך עורך הפרופיל תחת הסימנייה General. כעת תוכלו לראות את הודעת השגיאה, או את הפעולות ש-DOSBox ביצע (או לא ביצע) שהובילו לכשל.
כמו-כן, יש לוודא שפעולת ההרכבה (mounting) בוצעה נכון.
נסו הגדרות נוספות. אפשרו ובטלו את הדמיות XMS ו-EMS בסימניית Enviroment בעורך הפרופיל. ניסוי ותעיה.
כמו-כן קיימת בעיה ידועה ב-D-Fend בעניין תיקיות דומות בעלות שם ארוך. למשל, אם יש לכם בתיקיית המשחקים Prince of Persia 1 ו-Prince of Persia 2, יווצר בלבול ביניהן כש-D-Fend תנסה להריץ את הקבצים בהן. הדרך לפתור זאת היא להימנע משמות תיקיות ארוכים משמונה תווים (להשתמש ב-Prince1 ו-Prince2), או לבצע הרכבה (mounting) רק לתיקייה (הרי D-Fend מרכיבה בברירת מחדל את כל הכונן הקשיח).
בנוסף כמובן שמומלץ לקרוא את מדריך התכנה הרשמי (Manual), דרך התפריט Help.

השימוש הנוסף ב-D-Fend
מעבר ליצירת פרופילים והשימוש בהם, D-Fend היא כלי לניהול סביבת תפעול נוחה ואסתטית למשחקים שלך.
על כלל השימוש לא נרחיב במדריך זה, אך נפרט על האפשרויות העומדות בפניך.
- יצירת קיצורי דרך בשולחן העבודה ובתפריט ההתחל
- הוספת פרטי מוצר על המשחקים שלך בפרופיל (ז'אנר, שם מפתח, מוציא לאור ושנה), גם היערות
- סינון הצגת פרופילים על פי הקטגוריות הנ"ל, ובנוסף בחירת פרופילים מועדפים
- בחירת סמל לפרופיל המשחק (אותו סמל שיוצג בקיצורי הדרך שתיצור) מבין גלריית האייקונים המגיעה עם D-Fend, אותה ניתן להרחיב עם אייקונים משלך
- הצגת תמונות ממוזערות מהמשחק של הפרופיל הנבחר (שנלקחו תוך השימוש בו) ב-D-Fend
- אפשרויות עריכה לערכים נוספים להגדרות השונות
- רישום היסטוריית הרצת משחקים ועוד שטויות נוספות...

השימוש ב-D-Fend למשתמשי DOSBox מתקדמים
אלו מכם שמכירים את השימוש בהגדרות הנפוצות הנוספות של DOSBox - מדריך זה מניח שתדעו להסתדר ולהבין את שאר ההגדרות הקיימות בעורך הפרופיל של D-Fend, מכוון שמדובר בהקבלה. לכן לא נעסוק בהן כאן, היות וזה מדריך ל-D-Fend ולא ל-DOSBox.

אלו מכם שבקיאים ברזי ה-DOSBox, עלולים להרגיש שהשימוש ב-D-Fend מגביל אותם.
תיווכחו לדעת ש-D-Fend מבוססת במודעות לשינוי המתמיד שעם ההתעסקות והפיתוח המתמשך של DOSBox.

מעבר לאפשרות Change Dynamic Options דרך תפריט ה-Extra, בה תוכלו להוסיף ערכים כאוות נפשיכם לכל ההגדרות הקיימות בסימניות השונות בעורך הפרופיל, שתי סימניות שמאד חשוב שתכירו הן Custom Sets ו-Autoexec, המבטיחות למעשה שלא יהיה דבר שתוכלו לבצע ב-DOSBox על גרסאותיו השונות ולא תוכלו דרך D-Fend.

נתחיל ב-Custom Sets.
Custom Sets משמש בעצם כמו קובץ INI. הוא ההמשך של קובץ ה-conf המקורי שלנו. כלומר, כל קביעה שנרצה להכניס שקיימת בגרסת ה-DOSBox שלנו, נכניס אותה כאן בלשונה כבקובץ ה-conf. דהיינו, אם יש ברשותינו גרסת DOSBox שיש בה תמיכה לאפשרות חדשה שאינה קיימת ב-D-Fend - זה המקום להכניס אותה.

תכלית ה-Autoexec הרבה יותר ברורה.
כאן נכניס ישירות את הפקודות בדיוק כפי שהיינו מכניסים אותן בתוך ה-Shell של DOSBox (או כפי שהיינו מכניסים אותן ב-section ה-autoexec של קובץ ה-conf שלנו. אפשר לעשות זאת גם כך).
כמו שאנחנו רואים, יש כאן שתי אפשרויות להתעסק בהן. ובכן, כשיוצרים פרופיל D-Fend מחייבת אותנו לבחור קובץ הפעלה (Game EXE) ולהגדיר הרכבה (mounting) באמצעותה. כאן בעצם ניתן להתעלם מהבחירות ההכרחיות האלו. לעומת זאת, כשהאפשרויות מבוטלות (ברירת מחדל - הרי אלמלא היו מבוטלות, שום משחק לא יכול היה לרוץ ללא הכנסת תוכן ב-Autoexec רלוונטי) DOSBox יבצע את הפקודות שתוכנסנה אחרי שיבצע את ההרכבה שהוגדרה דרך הפרופיל ולפני שיבצע את הפקודות הדרושות לשם הרצת המשחק עצמו. על האפשרויות השונות שאפשר לבצע עם ההגדרות האלו לא נדון במדריך זה. רק אוסיף שבאפשור שתיהן אנחנו מכניסים את הפרופיל למעשה למצב ידני לחלוטין בו אנו משתמשים ב-D-Fend ככלי נח לשמירת הגדרות ספציפיות, ו-DOSBox למעשה יבצע כל שנבקש כאילו השתמשנו בו ישירות.

תמונה
תהנו!
סמל אישי של משתמש
א ני
משתמש רשום
משתמש רשום

שליחה על ידי א ני »

פישש איזה משחקים יש לך אתה יכול לשלוח חלק מהמשחקים שיש לך לאתר

נ.ב. אני יודע שהסגנון קצת בוטה
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

אם אתה מתכוון למשחקים הישנים, אז אין בהם משהו מיוחד, אפשר להשיג אותם באתר הזה או באחרים..

[עריכה]

שכחתי להוסיף, כל הכבוד על ההשקעה במדריך הרהוט הזה *איזה שהוא סמיילי...*.

[עריכה]

מאיפה השגת את כל האייקונים האלה?
סמל אישי של משתמש
א ני
משתמש רשום
משתמש רשום

שליחה על ידי א ני »

C-man כתב: מאיפה השגת את כל האייקונים האלה?
לי היה את דום 1 בדמו והיה לי אייקון של זה ישר מהדיסק 50 משחקים מובחרים של המפלצת האדומה
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

השאלה שלי הייתה מופנית ל-Radioactive Grandpa, כי גם אני פעם חיפשתי מקום שאפשר להוריד ממנו איקונים למשחקים ישנים (נפרדים או חבילות).

ולא הבנתי מה רצית להגיד בהודעה שלך חוץ מזה שיש לך אייקון של דום..
סמל אישי של משתמש
א ני
משתמש רשום
משתמש רשום

שליחה על ידי א ני »

C-man כתב:השאלה שלי הייתה מופנית ל-Radioactive Grandpa, כי גם אני פעם חיפשתי מקום שאפשר להוריד ממנו איקונים למשחקים ישנים (נפרדים או חבילות).

ולא הבנתי מה רצית להגיד בהודעה שלך חוץ מזה שיש לך אייקון של דום..
אני יודע עניתי כי ראיתי ששאלת אז אמרתי משהו
ורציתי להגיד בזה שיש לי אייקון של דום שאם משיגים את גירסת הדיסק אז יש לך את האיקון של אותו משחק בתנאי שהמחשב שלך מותאם לדרישות הצבא של האייקון
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

איך זה אמור לעזור לי?
סמל אישי של משתמש
א ני
משתמש רשום
משתמש רשום

שליחה על ידי א ני »

C-man כתב:איך זה אמור לעזור לי?
לא יודע
Og
מנהל
מנהל

שליחה על ידי Og »

אני מציע למחוק את כל ההודעות מהשרשור הזה(אין בהן תועלת ממש) מלבד הודעה אחת של C-Man שבה יהיה רשום:
כל הכבוד על ההשקעה במדריך הרהוט הזה *איזה שהוא סמיילי...*.

[עריכה]

מאיפה השגת את כל האייקונים האלה?
יש למישהו התנגדות?
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

מר ני כתב:פישש איזה משחקים יש לך אתה יכול לשלוח חלק מהמשחקים שיש לך לאתר
אני ממש לא חושב שהאתר זקוק למשחקים כאלו ממני. כמובן שאין לי התנגדות במידה ויש עניין, אבל אלו משחקים שלא קשה למצוא.
C-man כתב:מאיפה השגת את כל האייקונים האלה?
יצרתי אותם.

תודה רבה על התגובות האוהדות.
אני באמת אשמח לביקורות. מישהו קרא את המדריך מתחילתו עד סופו? הבין בקלות? משהו להוסיף? לחדד? או לחילופין - ניסוח לקוי, שגיאת דפוס/כתיב/תחביר?
Og כתב:אני מציע למחוק את כל ההודעות מהשרשור הזה(אין בהן תועלת ממש) מלבד הודעה אחת של C-Man שבה יהיה רשום:
......
יש למישהו התנגדות?
האמת, אני מציע להשאיר ביתיים עד שלכל מי שיש מה לומר שעשוי להשפיע על המדריך יאמר אותו. ואז לנקות את האשכול מתגובות (פרט לרלוונטיות חשובות).
Og
מנהל
מנהל

שליחה על ידי Og »

Radioactive Grandpa כתב: אני באמת אשמח לביקורות. מישהו קרא את המדריך מתחילתו עד סופו? הבין בקלות? משהו להוסיף? לחדד? או לחילופין - ניסוח לקוי, שגיאת דפוס/כתיב/תחביר?
האמת היא שהתעצלתי לקרוא בינתיים, מה גם, שאני לא אדע אם המדריך טוב (מבחינת תוכן) גם אם אקרא מכיוון שאינני מכיר את D-Fend... בכל אופן, על ההשקעה(הענקית) - כל הכבוד.
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

Og, זה כל הרעיון, שתכיר. :)
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

אין לי התנגדות לניקוי של השרשור. אני בכלל מציע להעביר את המדריך לדף נפרד בעזרה שבאתר..

ובקשר לאייקונים, אתה מוכן גם לשתף או שאתה מעדיף לשמור אותם לעצמך? (לא שתיהיה לי בעיה אם זה)
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

כשאני משחק במשחקים דרך D-FEND אני רואה אותם רק על חלק קטן מן המסך (כשאני במסך מלא). גיליתי שזה קורה בגלל ההגדרה fullresolution=Default, כשבדוסבוקס ההגדרה היא על fullresolution=original אבל בD-FEND אין את הערך הזה, ואני לא רוצה לשנות כל משחק ידנית דרך הקונפיגוריציה שלו.. מה אני עושה?

[עריכה]

אגב, מישהו יודע איך לבטל את מקשי הקיצור של דוסבוקס כמו CTRL + F9? אני צריך להשתמש בזה אבל לא יכול..
סמל אישי של משתמש
astralc
משתמש רשום
משתמש רשום

שליחה על ידי astralc »

אתה יכול לשנות את הערכים האפשריים לאפשרות מסוימת ב change dynamic options בתפריט extra.
פשוט תוסיף שם original.
שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא