מדריך לשימוש בתכנה D-Fend

הפורום הראשי של האתר. מחפשים קישור למשחק אבוד? מנסים להפעיל משחק ולא מצליחים? מצאתם קישור לא פעיל? נתקעתם במהלך משחק ואתם זקוקים לעזרה? יש לכם חידוש/הערה/הארה? זה המקום בשבילכם!

מנהלים: Gordi, Radioactive Grandpa, Octarine, Og, אופיר

It's me!

מענה ל-Og המנהל

שליחה על ידי It's me! »

אני לא צוחק אני באמת לא יודע מה לעשות. אם התכוונת לזה שלא הגבתי המון זמן אז, אני היתי עסוק בדברים אחרים פשוט ולא קראתי את התגובה שלכם- שלא עזרה :!: אז אתה יכול לענות לי על השאלה: האם יש משהו חדש :?: :(
תודה
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

מניפסט הפרונטאנדים

שליחה על ידי Radioactive Grandpa »

הסיבה שאני מתחיל עם כל זה היא מכוון שכרגע ניסחתי ערך מחודש להפעלת TIM2, ואני עדיין לא שלם עם זה, כי זה נשמע לי יותר מדי מסובך למי שכולה רצה להפעיל משחק.
עוררתי לעצמי מעין מסקנה שלמשתמש ההדיוט השימוש בפרונטאנד להפעלת משחקים שדורשים שינוי הגדרות ערכים ב-DOSBox הוא כמעט בלתי נמנע.
המדריך ל-D-Fend כמובן אינו מספיק מעודכן לגרסאות הנוכחיות של DOSBox. מאידך, עדיין יש מה לעשות בנידון, שלכך אתייחס תכף, אבל לפני כן, אני חושב שצריך לנסח סוג של קונצנזוס בין חברי הפורום בנוגע להמלצה עבור שימוש בפרונאטנד. איזה פרונטאנד, איך, ולמה.
הרי כידוע לכולם, הפיתוח של D-Fend הופסק, ולכן בכל הפעמים האחרונות שדובר על פרונטאנד הומלץ גם על אחת האלטרנטיבות היותר אטרקטיביות ורציניות ל-D-Fend שהן צעירות ועודן מתעדכנות.
הסיבה שאני חופר על זה היא שכבר לפני חודש או יותר החלטתי שאני הולך לצלול למעמקי אחד הפרונטאנדים העיקריים היום שמבוססים על D-Fend ולהכירו לעומקו (ואולי אפילו להתערב בפיתוח שלו כמו שהיה עם D-Fend בשעתה) - D.B.G.L או D-Fend Reloaded. ועכשיו די נראה לי שאני לא הולך להגיע למימוש של זה בזמן הקרוב אם בכלל, ואני בספק רב אם מישהו אחר הולך לעשות משהו בסגנון.

אני הולך להוסיף סעיף קטנטן להתאמת D-Fend לגרסת ה-DOSBox האחרונה (אני עדיין מתלבט היכן יהיה המקום הראוי לו).
לדעתי ההמלצה הרשמית צריכה לכלול פירוט על D-Fend, ומשמעות הפסקת הפיתוח שלו, והפנייה לפרונטאנדים המובילים הפעילים כיום עם פירוט מינימלי על הייחודיות והיתרונות שלהם (כן, זה ידרוש איזה מחקרצ'יק קטן לפני. זה באמת המקום להרחיב - מי שיכול, על איזה פרונטאנד שהוא מכיר), עם שתי הסתייגויות חשובות:
* כרגע אין מדריך אחר לפרונטאנד נוסף באתר.
* במצב הנוכחי אין בפורום מי שיש לו נסיון בפרונטאנדים האחרים כמו ב-D-Fend, כך שיכולת הסיוע תהיה בהתאם.
Og
מנהל
מנהל

Re: מדריך לשימוש בתכנה D-Fend

שליחה על ידי Og »

אני מסכים בהחלט, האתר זקוק למדריך לאחד משלושת הפרונטרנדים המובילים לחלונות: דיפנד רילודד, DBGL או- D.O.G.

אני לא נגד פרונטאנדים - נהפוך הוא, כשצריך אני בהחלט משתמש בהם, אבל מעולם לא היה לי צורך בכך עם דוסבוקס - מעט הפעמים שבהם אני מפעיל משחקים לצורך בדיקה דורשים רק גרירה של קובץ ההפעלה לקיצור הדרך של דוסבוקס.

ואם כבר אני משחק במשהו - או שאני יוצר קובץ אצווה/קיצור דרך, או שאני מעתיק את דוסבוקס לתיקיית המשחק. נדיר שאני משחק ביותר ממשחק אחד וכשאני מסיים לשחק בו, אני מוחק אותו ולכן אין טעם להשתמש בפרונטאנד. במקרה של דוסבוקס, אני גם אוהב להשתמש בפקודות מדי פעם, זה מזכיר לי את ימי הדוס העליזים.

בקיצור, אני לא הכתובת לכתיבת המדריך.
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

לא חשבתי שאתה כתובת למדריך כזה. לא התכוונתי לרמוז לשום דבר למעשה, רק לדחוף לתחילתו של קונצנזוס ברור כזה או אחר בין אלו שבדרך כלל הם המגיבים להודעות מסוג כזה שדורש התייחסות לפרונטאנד.

ריבונו של עולם! מה הלך עם האתר היום? כמנהגו בקודש, מהדרין מן המהדרין, הוא קרס ככה לפני שעות הבוקר המוקדמות כמו בכל יום. רק הפעם לא התאושש עד אחרי הצהריים. מזל ששמרתי גרסה מוקדמת של המגילה הזו, כמה דקות לפני שלחצתי על "שלח" והחסרתי פעימה.

טוב, הכרחתי את עצמי להוריד את שלושתם ולסיים עם זה (זכור לי שדובר גם על Pro Dosbox או משהו דומה. לא מצאתי כזה).
האמת היא שמאד הופתעתי מהתוצאות.

D-Fend Reloaded הוא חביב למדי. למעשה הוא לוקח את D-Fend ומתסבך אותו קצת. קצת יותר מדי. במקרה עליתי על כמה בעיות שיש לו במערכת ההרכבה (ההרכבה האוטומטית שלו היא לא כמו D-Fend שמבוססת על הנתיב של המשחק שאתה בוחר, אלא על תיקיית המשחקים שהגדרת כברירת מחדל. משמע - אם המשתמש לא הגדיר אותה, המשחק פשוט לא ירוץ לו, וזה עשוי להיות מעצבן מאד). וגם האשף שלו, מבחינה רעיונית מייעל מאד את האשף המקורי של D-Fend, בפועל, הוא קצת מחרטע את התהליך ועושה קצת בעיות.
הוא מגיע עם חבילה אופציונלית של המון המון גאג'טים ל-DOS. ערימות, ים של זבל. הוא גם מגיע (גם אופציונלי) עם DOSBox כלול.
מאד בקצרה, ומהיכרות רדודה מאד, היתרונות: הכלה של כל התכונות הזמינות אצל D-Fend, יבוא ויצוא פרופילים שכמובן תומכים גם ב-D-Fend, עדכונים דרך התכנה ובכלל רושם של נגישות לפיתוח (בעמודת "הפכו את D-Fend Reloaded לטובה יותר", מלבד יצירת אייקונים יש בקשה לתרגום את התכנה לשפות אחרות, תכונה שלא צלחה את המעבר ל-D-Fend 2. מעניין אם תהיה אופציה ראויה לשפות שמיות, מימין לשמאל) ורושם לסטאטוס עדכוני פעיל מאד (היא התכנה החדשה ביותר, וגם שאפתנית מאד לרשת את D-Fend). יש גם עוד פיצ'רים חדשניים פה ושם (ווליום!), מקוריים וחביבים.
החסרונות: בכלליות: מסורבל. משהו בכל העיצוב (שהוא גם עתיק מאד, סטייל Win 3.11) מרגיש מגושם מדי. יש לי תחושה פסימית שבהיכרות עמוקה יותר הסעיף הזה יתרחב.

DOSBox Game Lancher הוא היחיד שטעמתי טיפה ממנו קודם. מדובר בפרונטאד לא פראייר בכלל. הוא עשוי Java, שאני לא בדיוק יודע מה זה יכול להגיד על היציבות והמהירות שלו, חוץ מזה שחסכוני במקום - הוא לא. רק ה-core שלו (בלי ה-DOSBox וחבילת הדמואים שהוא דוחף באגרסיביות להתקנה) שוקל כ-25MB.
DBGL הוא גם פרונטאנד שמבוסס על D-Fend. בניגוד גמור מ-Reloaded הפרונטאנד הזה נקי להפליא מזיוני שכל. העיצוב חלק ונקי, ודי אנטי-גראפי לחלוטין (אבל בהמון סטייל).
התכונה שהכי הגניבה אותי בו הוא שבמקביל לפרופילי המשחקים שלו, יש לו פרופילים (ערכים שמורים) לגרסאות שונות של DOSBox. לכל פרופיל משחק ניתן לקבוע איזו גרסת DOSBox תהיה ברירת המחדל שהוא יופעל בה. אמנם מאז 0.70, DOSBox כל-כך מתוחכם שאין כמעט משחק שלא עולה עליו בצורה אידיאלית. אבל לפניו (במיוחד בתקופת ה-0.63) היתה לי רשימה של איזה משחק עובד על איזו גרסה בצורה הטובה ביותר.
כמו Reloaded ובתור פרונטאנד שמצהיר על עצמו כמבוסס D-Fend, הוא גם מכיל תכנית יעילה להמרת כלל פרופילי ה-D-Fend של המשתמש בפעולה אחת.
שוב, על קצה המזלג ובערבון מוגבל ביותר, יתרונות: אפשרות ה-Change Dynamic Options של D-Fend היא יותר חופשית אצל DBGL ומרכיבה יותר ערכים לשינוי. חוץ מזה יש עוד כמה אופציות פחות משמעותיות אבל מגניבות מאד כמו המון מידע מתואם אישית שניתן להוסיף לכל פרופיל (לצד 10 קטגוריות חופשיות להגדרת המשתמש ניתן להוסיף גם שני לינקים ושני קישורים להפעלת קבצים רלוונטיים).
וכמובן מה שנאמר: התמיכה ב-D-Fend, התמיכה בגרסאות DOSBox מרובות והעיצוב המינימליסטי.
חסרונות: אני מאד מקווה שאני טועה, אבל לא מצאתי זכר לשתי אופציות מאד חשובות למשתמשי DOSBox מתקדמים. מקביל ל-Custom Settings עבור הגדרות DOSBox שאינן נכללות בעורך הפרופיל של הפרונטאנד, וחמור מזה בהרבה: התערבות בתוכן Autoexec. אם זה אכן נכון שאין אפשרות לעקוף את אלו דרך הפרונטאנד עצמו, זה מוריד הרבה מערכו.
חוץ מאלו, אם מישהו מחפש יותר ויזואליות בסביבת העבודה שלו, אז העיצוב המינימליסטי פועל לרעה כאן. גם אין אפשרויות לאייקונים לפרופילים עצמם.

.D.O.G הוא הפרונטאנד שהכי הפתיע אותי. מהפרונאנד ששם בראש רשימת התכונות שלו אפשרויות כל-כך מטופשות כמו הפעלה אוטומטית עם הרצת חלונות, מזעור ל-system tray, ואפשרות לתמונת רקע (וגם עושה את זה על גבי אתר עם עיצוב חובבני להחריד) - ציפיתי שיהיה המעפ-עאפן שבחבורה.
דווקא לא. בכלל לא. כמה שהתלהבתי מאפשרות הגרסאות המרובות של DOSBox ב-DBGL, גם D.O.G עושה את זה. אבל מתוחכם הרבה יותר.
D.O.G סורק את קובץ ההפעלה של נתיב תיקיית ה-DOSBox שבחרנו ומגלה לבד איזו גרסה זו. והחלק הכי חשוב - מתאים את הגדרות עורך הפרופיל הזמינות וערכיהן עבור אותה גרסה. (בזמן שעם DBGL אני צריך לעשות בעצמי את העבודה ואם בחרתי בערך לא זמין - סביר להניח שנדפקתי). How cool is that?
הבעיה היא שהוא לא מזהה את כל הגרסאות. 0.61 מחד ו-0.72 מאידך (0.71 היא כנראה האחרונה שיצאה בשעתו), אז אני בספק איך הוא בזיהוי גרסאות CVS. לא חקרתי את זה לעומק, אבל כנראה שכאשר הוא לא מזהה הוא משתמש בהגדרות המתקדמות ביותר שהוא מכיר (אני יכול לקבוע cycles על max עם DOSBox 0.58...).
אני אוותר הפעם על פורמט היתרונות והחסרונות. לא בדקתי את זה, אבל יכול להיות שהמקבילה של D.O.G. ל-Custom Settings היא Environment Variables תחת הלשונית DOS. בכל מקרה, גם כאן לא מצאתי מקבילה לתכונה הקריטית להתערב ב-Autoexec. מאידך, D.O.G. מציע גישה מאד נוחה לקובץ ה-conf הספציפי של הפרופיל (לטעמי זה עדיין לא מספיק. הפרונטאנד עצמו צריך לספק את האפשרות מתוכו).
עוד תכונה מאד חשובה שחסרה כאן היא ה-Change Dynamic Options. מצד אחד, D.O.G. קרוב יותר מכולם לאידיאל הגמור - זיהוי הערכים האפשריים בעצמו. מצד שני הוא כמובן עדיין לא במקום שהוא יכול לנחש אותם ולהימנע מאפשרות התאמה אישית. אמנם אפשר להתגבר על זה באמצעות ה-Custom Settings (אם זה אכן זה), או מגע ישיר עם קובץ ה-Conf. אבל זה גם מפחית מערך המדד כפרונטאנד גמיש טכנולוגית.
פיצ'ר נוסף, מגניב ביותר של הפרונטאנד הזה (הוא קיים גם ב-Reloaded אגב, במקרה שהתקנתם את חבילת הזבל שלו) הוא שימוש ב-DOS32a Extender במקום DOS4GW. יש לו אפילו לחצן מגניב כזה שאומר לך אם אתה יכול להשתמש בזה או לא.
מלבד אלו יש לו גם אפשרויות התאמה אישיות (בין אם מידע נוסף לפרופיל כמו קטגוריות להתאמה אישית או לינק/קובץ חיצוני, או התאמת סרגל הכלים של התכנה עצמה), המרת פורמטים מעניינת של ה-capture של DOSBox (במקום ללכוד סאונד ב-wav, אפשר ב-mp3. תמונה ב-png, אפשר ב-jpg).
הוא אגב, לא נוצר כ"מבוסס D-Fend" כמו השניים הקודמים, אבל הוא גם נותן כבוד לוותיקה ושואב משם המון תכונות, ונותן תמיכה ליבוא פרופילים של D-Fend.

בעניין היציבות והיעילות שלהם אין לי מספיק נסיון (אין לי בכלל, בעצם) כדי לבקר את זה.
D.O.G. מתהדר ביכולת שלו לנהל בקלות רשימה ארוכה של כ-2000 פרופילים (DBGL מתהדר בזה גם. לשניהם אגב יש מנגנון קטן לחיפוש פרופילים ברשימה), אבל כשאני משנה משהו קטנטן בפרופיל היחיד והבודד ברשימה שלי, או אפילו מקליק עליו קליק ימני - לוקחות לו כמה שניות להתאושש מההלם.

זהו. לקח הרבה יותר זמן לכתוב את זה מאשר לדעת את זה.
סמל אישי של משתמש
Gordi
מנהל ראשי
מנהל ראשי
איש קשר:

שליחה על ידי Gordi »

גם מהצד שלי קיימת הסכמה מלאה למה שנאמר, והאמת היא שאחרי שבזמן האחרון אני נדרש להתעסק קצת עם הטרמינל של יוניקס גם אני מבין את הצורך של רוב המשתמשים באיזשהו ממשק גרפי...
העניין הוא שבמקרה הזה אני לא ממש מכיר את הפרונד-אנדים הנוכחיים ואין לי כל כך זמן להשוות ביניהם כדי למצוא את הנוח ביותר, אבל אם מישהו יוכל לעשות את עבודת ההשוואה הזאת אני אשתדל לכתוב מדריך להפעלה בסיסית, ואליו יהיה אפשר להוסיף הגדרות מתקדמות יותר בעתיד...

[עריכה]
התחלתי לכתוב את ההודעה לפני ש-RG שלח את האחרונה שלו.
מסקנה: Be careful what you wish for...

[עריכה 2]
אז בשורה התחתונה, מה אתה אומר? על מה אתה ממליץ?
סמל אישי של משתמש
C-man
מנהל
מנהל

שליחה על ידי C-man »

RG, לדעתי הקריטריונים להשוואה שלך לא נכונים.
אנחנו מחפשים פרונטאנד שנוכל להמליץ עליו לכל החסרי-חוש-טכני-במחשבים שלא מסתדרים עם הממשק של דוסבוקס, אבל גם אין להם צורך בכל הפיצ'רים המתקדמים שלתוכנות יש להציע.

לדעתי הקריטריונים למדידת התוכנות צריכים ליהיות פחות או יותר ככה (בסדר הזה):
- תכיפות העדכונים של התוכנה - אתם לא רוצים לכתוב מדריך לתוכנה שלא תתמוך בגרסה הבאה של דוסבוקס, נכון?
- קלות השימוש הבסיסי ביותר בתוכנה (משהו בסגנון של D-Fend, שהיה אפשר לבחור את קובץ המשחק, וללחוץ על use default settings ולהפעיל את המשחק)
, וגם עיצוב נורמלי של התוכנה חשוב (לדוגמה העיצוב הטקסטי של DBGL יכול להרתיע חלק מהמשתמשים)

זהו לא יכול לחשוב על עוד :S
מה שבטוח זה שכל הפיצ'רים המתקדמים צריכים ליהיות בסוף הרשימה.

אם רוצים, אפשר להחליט על איזה מהפרונטאנדים הוא הכי טוב למשתמש המתקדם, ולהמליץ עליו למי שנראה שמבין קצת יותר במחשבים, אם בכלל (בלי מדריך וכד').
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

שניה, שניה, קודם כל, C-man, אתה כמובן צודק, אני רק רוצה להבהיר שמה שעשיתי עכשיו הוא לא הצעה לנוסח הסופי, ואפילו לא קרוב.
רק הקאתי את כל המידע מההתרשמות הראשונית שלי, בצורה מסקרת מרופרפת, כדי להכניס את כולם לעניינים (נקודת השקפה "מתקדמת" ולא מתחילה). עוד לא התחלתי להשוות ביניהם, ולייעד אותם לקהלים השונים.
את זה אני אעשה בקרוב בצורה פחות נמהרת.
Og
מנהל
מנהל

שליחה על ידי Og »

עבודתך על העניין מבורכת איך שהיא אז אני לא רוצה להטריח אותך יותר, אבל קח בחשבון שלכל אחד מן הפרונטאנדים יש שרשור משלו בפורום של דוסבוקס (אני יודע של-D.O.G יש גם פורום משלו ואולי יש גם לאחרים, לא בדקתי) ומרפרוף מאוד קצר בהם נראה שהם כמעט תמיד מתייחסים להצעות לשיפור ו/או עונים על שאלות, בעיקר Reloaded שעדיין בוסר ורוצה לרַצות (אני חייב יום אחד לנסות ללמוד את חוקי הניקוד... אף פעם אין לי מושג אם זה קמץ או פתח / צירה או סגול...) את קהל היעד, חוץ מזה אמנם הודעות של אלכסנדר לא ממש יצא לי לקרוא, אבל אריק (D.O.G) ורונלד(DBGL) הם ממש אנשים נחמדים.
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

Og כתב:קח בחשבון שלכל אחד מן הפרונטאנדים יש שרשור משלו בפורום של דוסבוקס (אני יודע של-D.O.G יש גם פורום משלו ואולי יש גם לאחרים, לא בדקתי)
אני מודע לכל אלו, והם חלק מהסיבות שהבנתי שלא באמת יהיה לי זמן להיכנס לזה ברצינות (תכננתי בעבר לקרוא את השרשורים האלו מתחילתם עד סופם ועוד). פשוט להוריד את כולם הוא המעשה הכי מינימלי, הכי פשוט והכי מקיף בו-זמנית שאפשר לעשות. (אם אתה אומר את זה מבחינת העדכון השוטף, אז סבבה [גם מסתבר של-D.O.G יש ביטא שמזהה ב-0.72, וכן, הפורומים שלו עדיין שוקקים חיים.])
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

איך אתה רוצה את הפרונטאנד שלך?

טוב, הנה הערכה מסכמת של שלש התוכנות, אני שוב מזכיר שההיכרות שטחית.

קודם כל, השוואה בפרמטרים החשובים ביותר (למתקדמים ומתחילים):

תמיכה מרובה בגרסאות DOSBox שונות (per פרופיל): D.O.G. ו-D.B.G.L. ב-D-Fend Reloaded אפשר לעשות את זה אבל אינדיבידואלית לכל פרופיל.
DOSBox כלול בהתקנה: D-Fend Reloaded ו-D.B.G.L.
הרכבה אוטומטית: כולם. אצל D-Fend Reloaded המערכת מורכבת יותר, אבל לא עובדת כמו שצריך.
תמיכה בפרופילים של D-Fend: כולם.
גמישות טכנולוגית (האפשרות לעדכן ידנית את ההגדרות לגרסאות DOSBox עתידיות): D-Fend Reloaded לוקח כאן, כמובן, כפרונטאנד שמיישם כל תכונה שהיתה קיימת ב-D-Fend. שני הפרונטאנדים האחרים נופלים בזה.
מדריך: די מביך. לאף אחד מהמתמודדים אין מדריך רשמי ראוי, בגוף התכנה או אפילו מחוצה לה. ל-D.O.G יש משהו באתר הבית שאמור להיות מדריך, רק שאיזה קורטוב ממנו זמין וכל השאר ב"פיתוח" (מי יודע כמה זמן).
תמיכה רב-לשונית: ל-DBGL כנראה אין בכלל. D.O.G טוענת באתר הבית שהיא ניתנת לתרגום במלואה (למרות שבתכנה לא מצאתי לזה זכר), וב-D-Fend Reloaded יש תמיכה רב לשונית, אפילו כמה ערכות קיימות (עברית איננה נכללת ביניהן כמובן), ומתרגם בילט-אין בתכנה (העברית יוצאת מסורבלת, מוצגת כשפה לטינית ולא שמית, אבל זה אפשרי).
יצירת פרופיל במספר צעדים מינימלי: D.O.G כנראה לוקחת, עם הכנסת שם ונתיב באותה לשונית פותחת, רק צריך להבין שזה מה שצריך לעשות, והשאר הסטוריה. DBGL כמעט אותו דבר, רק שנתיב ה-EXE, הפעולה הבסיסית ביותר, נמצאת בכלל בלשונית ה-Mounting בסוף עורך הפרופיל. לך תדע שזה שם, אבל אחרי שהבנת (אם לא הסתבכת עם הצורה המוזרה שזה מוצג), גם, הכל מאחוריך. שתי התוכנות אפילו לא מטרידות אותך עם ה-Mount, כאשר הן עושות את זה אוטומטית ובצורה שנראית חכמה למדי על פניה. דווקא D-Fend Reloaded, שלא רק ששחזרה את רעיון אשף יצירת הפרופיל של D-Fend, אפילו נסתה לייעל אותו, הצליחה לדפוק את כל התהליך עם ביצוע גרוע לרעיון מעולה.
"מסבירות פנים", יכולת ההתמצאות העצמאית למשתמש הבלתי-מנוסה: למרבה הצער, כל הפרונטאנדים החדשים נופלים כאן ולא מתקרבים לנוחות, הפשטות והיעילות של D-Fend. ודווקא D-Fend Reloaded בכלל מתרסקת כאן, עם המון המון מה להגיד, והמון בלאגן באיך שהיא אומרת את זה. מלא אופציות לא ברורות בכל פינה בהמון דוחק.
בסופו של דבר הסעיף הזה יכול להיות עניין של טעם. DBGL אמנם די פשוטה וברורה, אבל מנוכרת. D.O.G לטעמי מובילה בקטגוריה הזו, שהיא מצליחה להיות גם גראפית, והעובדה שהיא עמוסה אפשרויות וטריקים למכביר לא מונעת ממנה להיות אלגנטית ולהבליט את הדברים היותר קריטיים (היה אפשר לעשות זאת טוב יותר).
סטאטוס פעיל ועדכונים: כולן כנראה עדיין חיות ונושמות. D-Fend Reloaded עושה רושם שהיא הכי נמרצת בעניין (גם כוללת בודק עדכונים מובנה), והכי שאפתנית להיות ממשיכת דרכה של D-Fend.

אוקי, אלו היו הפרמטרים הרלוונטיים בעיניי להשוואה.

שורה תחתונה:

D-Fend Reloaded - לצערי הרב, אינה מומלצת בשלב זה בכלל. במיוחד לא למשתמשים מתחילים, לא במתכונתה הנוכחית. מאד מקווה שהיא תפתיע בעתיד.
מי שבכל זאת עשוי למצוא בפרונטאנד עניין ולהעדיפו על פני האחרים הוא:
* משתמש בגרסאות CVS שמכילות הגדרות מורכבות ושאר הפרונטאנדים אינם מאפשרים לו להתאים את הפרופילים שלו אל הגרסה על פי סבירות רצונו.
* מי שממש התרגל ל-D-Fend ואינו מוכן לוותר על שום מאפיין קיים בה, או מי שתצוגת סמלים גדולים ברשימת הפרופילים חשובה לו במיוחד למשל.
* מבינים גדולים ב-DOS והסביבה שעשויים למצוא ערך בחבילת השטויות ש-Reloaded מציעה...
* מי שרוצה להשפיע... נראה שהכתובת הזו הכי מעוניינת בהתערבות משתמשים בפיתוח.

DOSBox Game Launcher - פרונטאנד לא רע בכלל. מומלץ. עשוי להתאים גם למשתמשים מתחילים.
החסרון הבולט של DBGL הוא שהוא תופס מקום אסטרונומי במונחים של פרונטאנד, ושהוא מאד חסכוני באופציות נלוות.
DBGL עשוי להיות הבחירה המומלצת על פני האחרים עבור:
* מי שלא רוצה להסתבך ולהתקין DOSBox מובנה עם הפרונטאנד.
* מי שמשתמש בגרסאות DOSBox לא קונבנציונליות כך שאפשרות ה-Dynamic Options תוכל לעמוד לרשותו.
* מי שמעדיף פרונטאנד ענייני ומינימליסטי.
* מי שיש לו הרבה מידע להוסיף על הפרופילים שלו (כמו קטגוריות נוספות לסיווג ועוד).
* מי שיש לו מקינטוש (המועמד היחיד מבין השלושה שגם פועל על מחשבי מקינטוש וגם מכיל גרסה עבור השימוש בהם).

D.O.G. - הפרונטאנד המומלץ. ככל הנראה הפרונטאנד הפעיל הנבחר לשנת 2008 מטעם R.G...
החסרון הבולט במיוחד של D.O.G הוא חוסר היכולת [לכאורה] להתאים אותו לגרסאות DOSBox שהוא אינו מכיר. למשתמשים מתחילים החסרון הזה אינו אמור להפריע.
חסרון נוסף הוא העובדה שהוא מאד כבד (לפחות מההתרשמות שלי), למרות שמבחינת נפח הוא דווקא החסכוני באופן ניכר שבחבורה.
D.O.G עשוי להיות לענות טוב יותר על הצרכים הספציפיים הבאים:
* יצירת פרופילים מהירה (זה לא הכל: היוצר מבטיח שאשף יצירת פרופיל יהיה הדבר הבא שיתווסף לגרסה הבאה) ופשוטה לאחר הבנת העיקרון.
* שימוש מקביל בגרסאות קונבנציונליות שונות של DOSBox עבור פרופילים שונים.
* הקלטת סאונד לפורמט MP3 במקום Wav.
* אפשרות מובנית להחלפת DOS4GW Extender ב-DOS32a.

טוב, המיקוד באמת היה צריך להיות בקהל יעד מתקשה - משתמשים מתחילים, אבל בפועל, שלושת הפרונטאנדים לא עוצבו כדי לענות על הדרישה הזו בראשונה, כך שזה השפיע במיוחד על ההשוואה שלי, ולמעשה זה עדיין תלוי יותר בנו כמסבירים ומייצגים.
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

הכן די-פנדך לקיץ

כמובטח, נספח התאמת D-Fend לגרסת DOSBox הנוכחית.

התאמת D-Fend ל-DOSBox 0.70-0.72
שלב ראשון הוא הורדת הפאטצ' dfend_v2_beta_2 מכאן.
פרסו את הקובץ dfend_v2_beta_2.exe לתיקיית ההתקנה של D-Fend והפעילו אותו.
הקובץ יעדכן כמה הגדרות וערכים קיימים ב-DOSBox 0.65 שלא נכללו ב-0.63, וישווה לה מראה תואם Windows XP באותה מערכת:
תמונה
(הסבר מקיף על השוני בסעיף "התאמה למשתמשי DOSBox מתקדמים")
מעתה הפעילו תמיד את קובץ הפאטצ' במקום הקובץ המקורי (שנו את קיצורי הדרך של התכנה לקובץ הזה, ושנו את שמו אם ברצונכם).

כעת פתחו את עורך האפשרויות הדינאמיות.
דרך התפריט Extra בשורת התפריטים, ובחרו ב-Change Dynamic Options...
תחת הטור Options בחרו cycles. בראש רשימת המספרים הוסיפו את הערכים "max" ו-"auto" (ללא אותיות ראשיות) - כל אחד בשורה נפרדת (ראו כיצד התוצאה אמורה להיראות בתמונה המצורפת). לחצו על הכפתור Save.
כעת בחרו core. החליפו את הערך full בערך auto (ראו תמונה מצורפת), ולחצו Save.
תמונה
ערכים נוספים (פחות חשובים) לעדכון בסעיף "התאמה למשתמשי DOSBox מתקדמים".

כעת פתחו את עורך ברירות המחדל.
בשורת התפריטים לחצו על Extra ובחרו ב-Configure Defaults (תוכלו גם ללחוץ על הסמל עם התיקייה הצהובה וה-V, או ללחוץ על F5).
בחרו בלשונית Environment וב-Cycles בחרו בערך auto או max. אני ממליץ על max (ראו סעיף "בעיות מהירות").

בעיות מהירות
למעשה, עם גרסאות DOSBox החדשות מטלת כיוון המהירות הרצויה למשחקים שלכם אמורה להיחסך מכם. עיקר פעולת ההתאמה ועדכון D-Fend לגרסאות DOSBox 0.70-0.72 היה כדי לאפשר זאת.
אם בכל זאת המשחק עובד מהר או לאט מדי, שנו את ערך ה-Cycles בלשונית Environment בעורך הפרופיל מ-auto ל-max, או מ-max ל-auto.
אם גם זה לא עוזר (בעיקר אם המשחק עובד מהר מדי), קבעו את הערך על מספר נמוך יחסית (3000 למשל) ופעלו על-פי ההוראות ב"בעיות מהירות" תחת הסעיף בעיות עם הרצת המשחקים.
אם המשחק עדיין לא פועל בצורה אידיאלית (בעיקר אם המשחק עובד לאט מדי), החזירו את ערך ה-Cycles ל-max ושנו את ערך ה-Core ל-auto או dynamic.

התאמה למשתמשי DOSBox מתקדמים / עדכון D-Fend רחב יותר
ערכים נוספים זמינים ב-DOSBox 0.70 ומעלה שניתן להוסיף באמצעות עורך האפשרויות הדינאמיות הם (שימו לב שאתם מפעילים את D-Fend באמצעות קובץ ההפעלה החדש):

קוד: בחירת הכל

video: pcjr
scaler: none,normal2x,normal3x,advmame2x,advmame3x,hq2x,hq3x,
2xsai,super2xsai,supereagle,advinterp2x,advinterp3x,
tv2x,tv3x,rgb2x,rgb3x,scan2x,scan3x (ציינתי את כל הערכים יחדיו, לא רק החדשים)
joystick: 4axis_2, auto
מלבד מראה ה-XP, ושינוי ההגדרות שמוצגות בלשונית Enviroment כמו שמוצג בתמונה לעיל (שהבולטות בהן הן הפרדת ה-windoed מה-full resolutions, והוספת הערך original), העדכון כולל אופציות חדשות שנוספו ל-0.65 כמו זיכרון UMB, שינוי ההגדרות ב-Midi, והוספת לשונית Bios כדי להגדיר סוג Joystick (אבל במתכונת מאד מצומצמת שכולל רק סוג. ב-0.65 טרם נוספו האפשרויות הנוספות לג'ויסטיק).

לעומת זאת, כל הגדרות ה-Modem שונו משמעותית מ-DOSBox 0.63 ל-0.65 והלאה. כל המבנה שלהם עוצב מחדש, שמות ההגדרות, הערכים, אפילו ה-sections. הכל. לשונית ה-Communication שהיתה מיועדת לזה ב-D-Fend הוסרה לחלוטין עם עדכון הפאטצ'. אין אלטרנטיבה. אני לא יודע אם זה מכוון או לא, אבל זה המצב. כך שמי שרוצה להשתמש בהגדרות התקשורת השונות באשר הן יאלץ כנראה להשתמש ב-Custom Sets (שימו לב שלשונית כזו קיימת גם בעורך ברירות המחדל) או בלשונית ה-Autoexec.
סמל אישי של משתמש
Gordi
מנהל ראשי
מנהל ראשי
איש קשר:

שליחה על ידי Gordi »

תודה רבה, עדכנתי את המדריך של D-Fend עם התוספת האחרונה.

מקריאה של ההשוואה שלך אכן עושה רושם שנלך על D.O.G, אני אוריד אותו בקרוב כדי לקבל ממנו רושם ראשוני. תודה רבה על ההשוואה המקיפה!
סמל אישי של משתמש
Gordi
מנהל ראשי
מנהל ראשי
איש קשר:

שליחה על ידי Gordi »

טוב, חשבתי שאולי יהיה אפשר ליצור את המדריכים החדשים בדרך קצת "שונה"...
מכיוון שאין לאף אחד מספיק זמן כדי ליצור מדריך שלם מ-א' ועד ת', אולי ננסה לאחד כוחות ולבנות אותו בעזרת מערכת ויקי?

בינתיים אין שם כלום וכנראה יקח לי קצת זמן כדי להתאפס על המערכת, אבל בינתיים אני מפרסם את הקישור פה כדי שתוכלו גם אתם לבחון את האפשרויות השונות שהמערכת מציעה (או אפילו להרים את הכפפה? 8) ).
סמל אישי של משתמש
Radioactive Grandpa
מנהל
מנהל
איש קשר:

כבר חשבתי להקפיץ את השרשור הזה שוב...

וואו, הרעיון הזה של הויקי גורם לי סחרחורת. כל-כך הרבה חופש לכל-כך הרבה מידע, זה פשוט בלתי נדלה. בור ללא תחתית.

כל-כך הרבה דברים צריכים להיות שם. דבר אחד בטוח: אם הפרוייקט הזה באמת יצליח להתרומם (למרות שאני חייב להיות טיפה סקפטי, למרבה הצער. אם להיות ריאלי, קצת יותר מ'טיפה'), וכשזה יקרה גם ימשיך להתפתח ולא יעצור שם - הוא יכול להיעשות בקלות למופת בתחום הגיימינג הנוסטלגי המודרני, ברמה בינלאומית.

כן, הבירה מדברת מגרוני. אבל זה לא שאני לא מתכוון לזה.
סמל אישי של משתמש
Gordi
מנהל ראשי
מנהל ראשי
איש קשר:

שליחה על ידי Gordi »

כן, האמת שגם אני טיפה סקפטי, אבל נראה לי שחייבים לפחות לנסות 8)
שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא